Vernisáž proběhla na Masarykově náměstí v Náchodě před kostelem sv. Vavřince, kde výstava zahájila své putování po českých a polských městech. „Výstava sklidila při své vernisáži velký úspěch a tak doufáme, že se bude líbit i dalším návštěvníkům,“ s úsměvem říká Markéta Venclová, ředitelka Branky, o.p.s. „Výstava zde na náměstí v Náchodě bude k vidění do 5. května. Poté bude přestěhována na několik míst na polskou stranu hranice. Do České republiky, a to přímo do hlavního města Prahy na náměstí Republiky se vrátí začátkem srpna, následně bude k vidění v Adršpachu a Ratibořicích,“ dodala několik informací k putování výstavy. Následně se účastníci přesunuli do malého sálu městského divadla Dr. Josefa Čížka, kde zástupci nejrůznějších subjektů cestovního ruchu představili svou nabídku a novinky na rok 2017.
Jako první se svým příspěvkem vystoupila Ivana Kudrnáčová z Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. „Na letní sezónu máme v Královéhradeckém kraji připraveno mnoho novinek. Mezi ty, na které bychom obzvlášť chtěli pozvat, patří např. nový prohlídkový program na Bílé věži v Hradci Králové, který nese název Tradice českého loutkářství,“ srdečně zve Kudrnáčová. „Nejen dětem se bude líbit krytý výběh pro žirafy v ZOO Dvůr Králové nad Labem a milovníky výšek potěší bezbariérová Stezka korunami stromů v Janských Lázních“, dodává. Následně prezentovala Ilona Rejzková z pevnostního města Josefov, a přítomné seznámila s projektem Pevnosti bez hranic, který realizují společně s pevností v polském Kłodzku. Cílem je zatraktivnění prohlídkové trasy na Bastionu I a v podzemí a doplnění výkladu průvodce o projekci. Na konci své prezentace zvala účastníky k návštěvě nově zpřístupněného modelu Josefova v měřítku 1:300 od Vladimíra Jirouše umístěném v Královéhradecké bráně nedaleko Bastionu I. Dále Martin Staněk, starosta města Česká Skalice, představil dobrovolný svazek obcí Kladská stezka, který vznikl za účelem realizace tří na sebe navazujících projektů cyklostezek. Nejdůležitější aktivitou je příprava cyklostezky z Jaroměře do Náchoda a zajištění bezpečného spojení mezi Hradcem Králové a Polskem. Tato stavba navazuje na cyklostezku Hradec Králové – Kuks. Pro rozvoj cestovního ruchu bude zásadní vybudování cyklostezky okolo přehradní nádrže Rozkoš. Další úsek, budovaný okruh Ratibořice, umožňuje lepší průjezd Babiččiným údolím.
Zástupci z Nového Města nad Metují a Náchoda rovněž prezentovali účastníkům konference, na co se mohou v letošní sezoně těšit. Do Nového Města nad Metují zval místostarosta Michal Beseda. Turistická sezóna bude v Novém Městě nad Metují symbolicky zahájena kulturní akcí pod názvem Brány města dokořán a zakončena 39. Festivalem české filmové a televizní komedie Nové Město nad Metují, který se letos bude konat v novém zářijovém termínu 17. - 23. září 2017. Na náchodském zámku se nově pro návštěvníky otevírá pobočka městského informačního centra. A to není jediná novinka z Náchoda. Pracovnice náchodského infocentra Jana Somernitzová a Lucie Dostálová představily také novinky v podobě Zvonkohry na Karlově náměstí a budování Parku osobností města Náchoda v rohu Masarykova náměstí, který bude připomínat 12 osobností spjatých s Náchodem. Stálicí je již Výstavní síň Jana Letzela umístěná v recepci Hotelu u Beránka, jejíž zajímavostí jsou fragmenty z Atomového dómu v japonské Hirošimě.
Taje a zajímavosti Pevnosti Dobrošov přednesl správce pevnosti Richard Švanda, který prozradil, že se v době války v pevnosti konaly tajné testy německé armády. Třicet let byla pevnost uzavřena a armáda tajila veškeré informace. V závěru ještě pozval návštěvníky konference na několik zajímavých akcí. Na vojenskou historii našeho regionu volně navázal Roman Kejzlar z informačního centra v Červeném Kostelci. Město Červený Kostelec si letos připomíná 75 let od Končinských událostí z roku 1942. Turisté se tedy mohou těšit i na zajímavou výstavu či další doprovodné akce. Z vrchu přejdeme doslova do dolu, a to do měděného dolu Bohumír, jehož hlavní novinkou je představení a využití harckého kanára v dolech. Druhou novinkou je pak kompletní fárací výstroj horníka. Návštěvníci si mohou celou výstroj obléci, vžít se tak do role horníka a vyfotografovat se v novém fotokoutku. „Srdečně Vás zveme také na oblíbenou akci Jak se peklo probouzí, která se bude konat na podzim,“ s úsměvem zve Květa Dufková z dolu Bohumír.
A kam za sportem? No přeci do sportovního areálu v Havlovicích, kam účastníky přijel osobně pozvat Miloš Tohola, správce areálu. Návštěvníkům budou k dispozici všechna sportoviště – opět trochu vylepšená. Nejvíce oblíbená je obří trampolína, dále minigolf, fotbal, nohejbal nebo také poznávací okruh U NÁS. Stěžejní akcí letošního léta bude jubilejní 40. ročník fotbalového turnaje HAPO, kde bude také Toulavý baťoh z Kladského pomezí. Na nedalekém hradě Vízmburk se rovněž bude konat řada zajímavých akcí. Za zábavou a zároveň vzděláním zve hronovské Muzeum pod Čepicí, kde je od letošního dubna otevřená nová expozice Okoklamy. O tom, že schopnosti našich smyslů a našeho mozku nás asi nikdy nepřestanou udivovat, přijela přímo z muzea návštěvníky konference přesvědčit Lenka Grimová. Výstava „Okoklamy“ zaměřená především na náš zrak ukáže, že nemusí být vždy vše takové, jak se zdá.
Do muzea můžete vyrazit také do Police nad Metují. Představit novinky přijel Pavel Frydrych z Muzea papírových modelů, které v letošním roce slaví 5 let od svého založení. Muzeum doplňuje zajímavou turistickou nabídku regionu, ale zároveň se snaží o osvětu, výchovu a uchování tohoto fenoménu -papírového modelářství. Muzeum, ve kterém doslova papír ožívá, připravilo pro své návštěvníky pestrou letní nabídku a řadu novinek. Se svým příspěvkem dále vystoupila Petra Soukupová, aby účastníky pozvala do Adršpachu na 4. benefiční večer s názvem „Když i skály naslouchají…“. Jedná se o večer na podporu Nadačního fondu Hospital Broumov, pořádaný symfonickým orchestrem Police Symphony Orchestra, z. s. Večer se uskuteční dne 8. září 2017 od 19 hodin v Adršpašských skalách. Pozvání přijal i Kühnův smíšený sbor. „Srdečně vás zveme na naši farmu Wenet, která se během posledních pár let stala výletním místem, kde můžete strávit volný čas v rozkvetlých zahradách, obklopeni exotickými a hospodářskými zvířátky,“ zve v dalším příspěvku Martin Weber na broumovskou farmu Wenet. „Farma je vhodná pro ty, kteří si chtějí odpočinout, relaxovat, pro školy a školky a pro všechny milovníky zvířat,“ dodává.
Dále představili svá lákadla také zástupci z polské strany. Jedním z nich byl Kryštof Karvovský z podzemního města Osówka, posledním, hlavním a nejrozsáhlejším Hitlerovým sídlem postaveným v Dolním Slezsku. Dnes nabízí několik prohlídkových okruhů, nově zbudované návštěvnické centrum a další novinky. Posledním příspěvkem byla pozvánka do Kłodzka v podání Lady Ponikowské. Prezentace zahrnovala nejdůležitější možnosti aktivního odpočinku v Kłodzku, příklady investic z minulých let i nových aktivit a také obnovu a revitalizaci historických budov a informace o nejvýznamnějších kulturních akcích v regionu.
Skvělou atmosféru konference dotvářela prezentace certifikovaných výrobků s Regionální značkou Kladské pomezí, a kromě spousty nových turistických informací si účastníci domů odnesli také speciálně vydanou brožuru k 20letému výročí existence Branky, o.p.s.
„Jsme mile potěšeni, že se konference účastnilo tolik zajímavých aktérů z různých oblastí, kteří svým příspěvkem obohatili nejen naši konferenci, ale jistě svými novinkami zatraktivní i turistickou sezonu 2017 v našem krásném Kladském pomezí,“ shrnul závěr konference předseda správní rady Branky, o.p.s. Zdeněk Špringr.
Foto: Jan Záliš